Przejdź do głównej treści
Kontrast
Wielkość tekstu
A A A
Strona główna > Życie w domu > Spotkania kulturalno-oświatowe

Spotkania kulturalno-oświatowe

Stałym elementem życia domu są spotkania kulturalno-oświatowe. Tego rodzaju przedsięwzięcia realizowane są zwykle przy współpracy z różnymi instytucjami i organizacjami: przedszkolami, szkołami, domami kultury, zespołami artystycznymi, chórami czy orkiestrami. Daje to podopiecznym okazję do integracji ze środowiskiem lokalnym, nawiązania kontaktów towarzyskich, a także dostarcza bogatych przeżyć emocjonalnych i estetycznych. Buduje również więzi międzypokoleniowe.

Imprezy cykliczne i okolicznościowe

Na terenie ośrodka odbywa się wiele imprez cyklicznych i okolicznościowych z udziałem zaproszonych gości. Podopieczni wspierani przez personel i wolontariuszy aktywnie uczestniczą w przygotowaniu programu artystycznego.

Wśród imprez cyklicznych i okolicznościowych można wymienić:

  • spotkania z poezją, książką, filmem, sztuką – wspólne oglądanie i omawianie poznanych utworów,
  • zajęcia biblijne – rozważania na tematy zaczerpnięte z Biblii,
  • warsztaty prozdrowotne – promujące zdrowy tryb życia, zdrowe żywienie,
  • pogadanki poświęcone walce z trudnościami życiowymi i rodzinnymi – problemom z komunikacją w rodzinie, nałogom, pokonywaniu stresu,
  • ogniska, pikniki, koncerty,
  • święta i uroczystości, np. Dzień Seniora, Dzień Rodziny, Dzień Babci i Dziadka.
Występ dzieci w domu opieki
Występ grupy, śpiewanie piosenek

Gościnne występy artystyczne

Regularnie organizuje się też gościnne pokazy artystyczne dla podopiecznych domu. Są to zwykle występy dzieci ze szkół i przedszkoli, zespołów regionalnych, grup muzycznych i tanecznych. Dzięki zespołom związanym z Kościołem Adwentystów Dnia Siódmego mają one również wymiar duchowy. Koncerty i przedstawienia przeważnie odbywają się w przestronnym ogrodzie zimowym. Mieszkańcy są też zapraszani do udziału w podobnych wydarzeniach przez inne placówki.

Grupa teatralna i chór

W domu funkcjonuje grupa teatralna oraz chór. W ich działanie angażują się nie tylko mieszkańcy, lecz także personel oraz wolontariusze. Przedstawienia teatralne oraz występy chóru uświetniają różne uroczystości – zarówno w ośrodku, jak i poza nim.

Gościnny występ przed grupą mieszkańców
Zdjęcie z premiery sztuki ESTERA
Zdjęcie mieszkańców pod smokiem w Krakowie
Zdjęcie mieszkańców na scenie podczas wyjazdu kulturalnego

Wyjazdy kulturalno-turystyczne

Podopieczni chętnie biorą udział w lokalnych wydarzeniach kulturalnych oraz w wycieczkach turystycznych. Wyjeżdżają do teatru, kina, na koncerty, wycieczki przyrodnicze i edukacyjne, a także spotkania integracyjne w innych domach pomocy społecznej. Dzięki samochodowi z dźwigiem do przewozu osób niepełnosprawnych w tych wyprawach mogą uczestniczyć także osoby z niepełnosprawnością ruchową.

To i owo z życia domu