Kompleks składa się z trzech pawilonów – A, B oraz C. Pawilony A i B połączono zabudowanym ogrzewanym korytarzem. Wszystkie budynki są zmodernizowane i przystosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych.
Pawilon A, znany też jako Willa Małgorzata lub Willa Szimanek, to najstarsza część ośrodka.
W pawilonie A mieszczą się:
Najmłodszy pawilon ośrodka to przede wszystkim część mieszkaniowa.
W pawilonie C mieszczą się:
Pawilon B pełni funkcję centrum opieki oraz psychoterapii i rehabilitacji. Z racji rozbudowanego zaplecza rehabilitacyjnego i sanitarnego w tym budynku ulokowano pokoje osób niesprawnych ruchowo i wymagających intensywnej opieki pielęgniarsko-opiekuńczej.
W pawilonie B mieszczą się:
Pokoje są dobierane do stanu zdrowia i sprawności pensjonariuszy. Osoby niepełnosprawne, o ograniczonej sprawności ruchowej bądź intelektualnej oraz leżące zajmują pokoje dwuosobowe na parterze i pierwszym piętrze pawilonu B. Pomieszczenia te są położone blisko dyżurki i łazienek przystosowanych do kąpieli osób niepełnosprawnych, a także wyposażone w aneks sanitarny ułatwiający opiekunom czynności pielęgnacyjno-higieniczne.
Domownicy sprawni ruchowo i intelektualnie mieszkają w pokojach jedno- lub dwuosobowych z łazienką, aneksem kuchennym i telefonem wewnętrznym. Zapewnia im to prywatność oraz duży stopień samodzielności.
Wszystkie pokoje są umeblowane, wyposażone w specjalne łóżka rehabilitacyjne sterowane elektrycznie, a w większości także w telewizory.
Zainstalowany w całym kompleksie system wzywania pomocy pozwala na szybkie zaalarmowanie personelu. Radiowęzeł usprawnia przekazywanie informacji i komunikatów, a dodatkowo umożliwia słuchanie audycji, książek i muzyki.
Ogród zimowy to zielone serce domu, a jednocześnie centrum życia kulturalnego i społecznego. W tym trójpoziomowym przeszklonym pomieszczeniu pełnym słońca i zieleni odbywają się koncerty, występy artystyczne, odczyty, uroczystości i inne spotkania. To także ulubiony zakątek mieszkańców, którzy chętnie spędzają tu czas wolny. Grają w gry planszowe, rozwiązują krzyżówki i łamigłówki, czytają, rozmawiają albo po prostu siedzą, ciesząc się promieniami słońca. To nasłonecznione i piękne miejsce odgrywa ważną rolę w programie światło – woda – ruch.
Park to zarówno teren rekreacji, jak i naturalnej terapii. Szerokie alejki zachęcają do spacerów, a ławki i altanki pozwalają na chwilę wytchnienia, rozmowę i podziwianie widoków pobliskich gór. Terapeuci często prowadzą tu zajęcia ruchowe czy socjoterapię. W parku znajduje się także miejsce na ognisko i siłownia na świeżym powietrzu.
Domowy sad pełni funkcję zarówno użytkową, jak i terapeutyczną. Własne drzewa i krzewy owocowe dostarczają mieszkańcom świeżych owoców, które urozmaicają ich dietę. Jednocześnie są wspaniałym narzędziem ergoterapii (terapii przez pracę). Podopieczni uczestniczą w zbiorach owoców, co poprawia ich sprawność manualną, zapewnia im zdrową porcję ruchu i przebywanie na świeżym powietrzu. To również okazja do integracji i wspólnego spędzania czasu.
Fundamentem zdrowia jest właściwa dieta. Jest to szczególnie ważne w przypadku osób starszych, których organizm ma już trudności z trawieniem niektórych składników. Posiłki serwowane naszym domownikom są przygotowywane na miejscu zgodnie z biblijnymi zasadami żywienia (Kpł, 11). W praktyce oznacza to ograniczenie produktów mięsnych, tłuszczów zwierzęcych, żywności wysokoprzetworzonej i używek na rzecz produktów pełnoziarnistych, zdrowych tłuszczów roślinnych oraz świeżych warzyw i owoców.
Tego rodzaju pełnowartościowy i zbilansowany sposób żywienia, w którym przeważają potrawy wegetariańskie i lekkostrawne, wpływa korzystnie na kondycję i zdrowie osób chorych oraz w podeszłym wieku.
Cztery podstawowe rodzaje diet dostępne w naszym ośrodku to: ogólna, wątrobowa, cukrzycowa i wegetariańska. Pracownicy kuchni starają się także uwzględnić specjalne zalecenia lekarza lub dietetyka oraz upodobania mieszkańców.
Kaplica służy zaspokajaniu potrzeb duchowych wszystkich mieszkańców. Odprawiane są tu codziennie nabożeństwa poranne i wieczorne, a także wszelkie inne uroczystości religijne w obrządku Kościoła Adwentystów Dnia Siódmego. Mogą z niej korzystać wierni wszystkich wyznań – panująca tu cisza i atmosfera kontemplacji sprzyjają modlitwie i refleksji. W kaplicy odbywają się także próby chóru.
Dom dysponuje dobrym zapleczem rehabilitacyjnym: salą gimnastyczną wyposażoną w różnorodny sprzęt do rehabilitacji ruchowej, a także gabinetami z urządzeniami do fizykoterapii oraz masażu mechanicznego i limfatycznego.
Nasz ośrodek jest w pełni przystosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych. Podczas kolejnych remontów i modernizacji usunięto bariery architektoniczne, dobudowano podjazdy dla wózków inwalidzkich, a także zainstalowano odpowiednie windy osobowe oraz podnośniki. Przystosowano również łazienki i inne elementy infrastruktury. Specjalistyczny sprzęt umożliwia transport i kąpiel niepełnosprawnych mieszkańców. Samochód wyposażony w dźwig ułatwia przewożenie osób na wózkach inwalidzkich.
Mieszkańcami domu są osoby starsze, które z racji wieku mają trudności z poruszaniem się. Duża część z nich to osoby niepełnosprawne. Aby zapewnić im bezpieczeństwo, dokonano wielu modernizacji i przystosowań w obrębie budynków. Ośrodek jest wyposażony w nowoczesny system wzywania pomocy i sygnalizacji pożaru, a w korytarzach, pomieszczeniach wspólnych oraz na zewnątrz zabudowań zainstalowano monitoring.