Przejdź do głównej treści
Kontrast
Wielkość tekstu
A A A
Ceglana ściana z nazwą ośrodka Samarytanin
Strona główna > O nas > Miejsce

Miejsce

Dom Opieki „Samarytanin” leży w cichej i spokojnej okolicy, z dala od ruchu ulicznego, w otoczeniu zieleni. W pobliżu wznoszą się malownicze szczyty Beskidu Śląskiego – Szyndzielnia, Klimczok i Dębowiec. Ośrodek ma własny park z alejkami spacerowymi, sad, boisko sportowe oraz parking.

Zabudowania

Kompleks składa się z trzech pawilonów – A, B oraz C. Pawilony A i B połączono zabudowanym ogrzewanym korytarzem. Wszystkie budynki są zmodernizowane i przystosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych.

Połączenie pawilonów A i B

Połączenie pawilonów A i B

Pawilon A

Pawilon A, znany też jako Willa Małgorzata lub Willa Szimanek, to najstarsza część ośrodka.

W pawilonie A mieszczą się:

  • pomieszczenia administracyjne,
  • pokoje pensjonariuszy,
  • mieszkania pracowników,
  • pokoje gościnne,
  • kaplica.
Pawilon A

Pawilon A

Pawilon C

Najmłodszy pawilon ośrodka to przede wszystkim część mieszkaniowa.

W pawilonie C mieszczą się:

  • pokoje pensjonariuszy,
  • mieszkania pracowników,
  • sala klubu seniora,
  • winda.
Pawilon B

Pawilon B

Pawilon B

Pawilon B pełni funkcję centrum opieki oraz psychoterapii i rehabilitacji. Z racji rozbudowanego zaplecza rehabilitacyjnego i sanitarnego w tym budynku ulokowano pokoje osób niesprawnych ruchowo i wymagających intensywnej opieki pielęgniarsko-opiekuńczej.

W pawilonie B mieszczą się:

  • dyżurka pielęgniarek,
  • biuro pracownika socjalnego,
  • pokoje pensjonariuszy,
  • łazienki z toaletami przystosowane do potrzeb i kąpieli osób niepełnosprawnych,
  • winda do przewozu osób na łóżkach,
  • gabinet terapii zajęciowej,
  • świetlica,
  • sala gimnastyczna,
  • gabinet fizykoterapii,
  • kąciki czytelnicze,
  • ogród zimowy,
  • kuchnia i jadalnia,
  • sklepik,
  • pralnia i suszarnia.
Pawilon C

Pawilon C

Zdjęcie z pokoju

Pokoje

Pokoje są dobierane do stanu zdrowia i sprawności pensjonariuszy. Osoby niepełnosprawne, o ograniczonej sprawności ruchowej bądź intelektualnej oraz leżące zajmują pokoje dwuosobowe na parterze i pierwszym piętrze pawilonu B. Pomieszczenia te są położone blisko dyżurki i łazienek przystosowanych do kąpieli osób niepełnosprawnych, a także wyposażone w aneks sanitarny ułatwiający opiekunom czynności pielęgnacyjno-higieniczne.

Domownicy sprawni ruchowo i intelektualnie mieszkają w pokojach jedno- lub dwuosobowych z łazienką, aneksem kuchennym i telefonem wewnętrznym. Zapewnia im to prywatność oraz duży stopień samodzielności.

Wszystkie pokoje są umeblowane, wyposażone w specjalne łóżka rehabilitacyjne sterowane elektrycznie, a w większości także w telewizory.

Zainstalowany w całym kompleksie system wzywania pomocy pozwala na szybkie zaalarmowanie personelu. Radiowęzeł usprawnia przekazywanie informacji i komunikatów, a dodatkowo umożliwia słuchanie audycji, książek i muzyki.

 

Wnętrze pokoju
Zajęcia w ogrodzie zimowym

Ogród zimowy

Ogród zimowy to zielone serce domu, a jednocześnie centrum życia kulturalnego i społecznego. W tym trójpoziomowym przeszklonym pomieszczeniu pełnym słońca i zieleni odbywają się koncerty, występy artystyczne, odczyty, uroczystości i inne spotkania. To także ulubiony zakątek mieszkańców, którzy chętnie spędzają tu czas wolny. Grają w gry planszowe, rozwiązują krzyżówki i łamigłówki, czytają, rozmawiają albo po prostu siedzą, ciesząc się promieniami słońca. To nasłonecznione i piękne miejsce odgrywa ważną rolę w programie światło – woda – ruch.

Park

Park to zarówno teren rekreacji, jak i naturalnej terapii. Szerokie alejki zachęcają do spacerów, a ławki i altanki pozwalają na chwilę wytchnienia, rozmowę i podziwianie widoków pobliskich gór. Terapeuci często prowadzą tu zajęcia ruchowe czy socjoterapię. W parku znajduje się także miejsce na ognisko i siłownia na świeżym powietrzu.

Fotografia przedstawiająca park oraz spacerujących mieszkańców
Mieszkańcy w sadzie

Sad

Domowy sad pełni funkcję zarówno użytkową, jak i terapeutyczną. Własne drzewa i krzewy owocowe dostarczają mieszkańcom świeżych owoców, które urozmaicają ich dietę. Jednocześnie są wspaniałym narzędziem ergoterapii (terapii przez pracę). Podopieczni uczestniczą w zbiorach owoców, co poprawia ich sprawność manualną, zapewnia im zdrową porcję ruchu i przebywanie na świeżym powietrzu. To również okazja do integracji i wspólnego spędzania czasu.

Własna kuchnia

Fundamentem zdrowia jest właściwa dieta. Jest to szczególnie ważne w przypadku osób starszych, których organizm ma już trudności z trawieniem niektórych składników. Posiłki serwowane naszym domownikom są przygotowywane na miejscu zgodnie z biblijnymi zasadami żywienia (Kpł, 11). W praktyce oznacza to ograniczenie produktów mięsnych, tłuszczów zwierzęcych, żywności wysokoprzetworzonej i używek na rzecz produktów pełnoziarnistych, zdrowych tłuszczów roślinnych oraz świeżych warzyw i owoców.

Tego rodzaju pełnowartościowy i zbilansowany sposób żywienia, w którym przeważają potrawy wegetariańskie i lekkostrawne, wpływa korzystnie na kondycję i zdrowie osób chorych oraz w podeszłym wieku.

Cztery podstawowe rodzaje diet dostępne w naszym ośrodku to: ogólna, wątrobowa, cukrzycowa i wegetariańska. Pracownicy kuchni starają się także uwzględnić specjalne zalecenia lekarza lub dietetyka oraz upodobania mieszkańców.

Fotografia miejsca do wydawania posiłków oraz kuchni
Zdjęcie jadalni

Kaplica

Kaplica służy zaspokajaniu potrzeb duchowych wszystkich mieszkańców. Odprawiane są tu codziennie nabożeństwa poranne i wieczorne, a także wszelkie inne uroczystości religijne w obrządku Kościoła Adwentystów Dnia Siódmego. Mogą z niej korzystać wierni wszystkich wyznań – panująca tu cisza i atmosfera kontemplacji sprzyjają modlitwie i refleksji. W kaplicy odbywają się także próby chóru.

Zdjęcie kaplicy domu opieki

Sprzęt rehabilitacyjny

Dom dysponuje dobrym zapleczem rehabilitacyjnym: salą gimnastyczną wyposażoną w różnorodny sprzęt do rehabilitacji ruchowej, a także gabinetami z urządzeniami do fizykoterapii oraz masażu mechanicznego i limfatycznego.

Rehabilitacja naszych domowników
Pielęgniarka podczas wykonywania badania na seniorce
Mieszkańcy w windzie

Dom bez barier

Nasz ośrodek jest w pełni przystosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych. Podczas kolejnych remontów i modernizacji usunięto bariery architektoniczne, dobudowano podjazdy dla wózków inwalidzkich, a także zainstalowano odpowiednie windy osobowe oraz podnośniki. Przystosowano również łazienki i inne elementy infrastruktury. Specjalistyczny sprzęt umożliwia transport i kąpiel niepełnosprawnych mieszkańców. Samochód wyposażony w dźwig ułatwia przewożenie osób na wózkach inwalidzkich.

Mieszkaniec wsiadający do samochodu za pomocą specjalnego podjazdu dla osób niepełnosprawnych
Pani korzystająca z windy do schodów

Bezpieczeństwo

Mieszkańcami domu są osoby starsze, które z racji wieku mają trudności z poruszaniem się. Duża część z nich to osoby niepełnosprawne. Aby zapewnić im bezpieczeństwo, dokonano wielu modernizacji i przystosowań w obrębie budynków. Ośrodek jest wyposażony w nowoczesny system wzywania pomocy i sygnalizacji pożaru, a w korytarzach, pomieszczeniach wspólnych oraz na zewnątrz zabudowań zainstalowano monitoring.

Pracownik wraz z mieszkańcem na huśtawce w ogrodzie