Chata chlebowa w Górkach Wielkich

W słoneczny jesienny poranek wyruszyliśmy autokarem na integracyjną wycieczkę wraz z uczniami Zespołu Szkół Medycznych i Ogólnokształcących w Bielsku-Białej a także mieszkańcami DPS "Dom Nauczyciela" i DPS "Hospicjum". Naszej podróży towarzyszyły piękne, jesienne, górskie pejzaże przesuwające się za oknem autokaru. Pierwszym punktem wycieczki był spacer po malowniczym Skoczowie. Od przewodnika dowiedzieliśmy się, iż jest to jedno z najstarszych miast nad Wisłą.

Początki jego sięgają przełomu XIII i XIV wieku. Mieliśmy okazję zwiedzić uroczy, niewielki rynek z rzeźbą biblijnego Jonasza w centralnym miejscu. Ze Skoczowa udaliśmy się do Górek Wielkich, gdzie w znanej cukierni „Bajka” rozkoszowaliśmy się słodkimi specjałami i ciepłą herbatką.

Ostatnim punktem podróży była Chlebowa Chata w Górkach Małych. Tam w ciepłym klimacie starej, drewnianej chaty, wypełnionej sprzętami z minionych epok wsłuchiwaliśmy się w pełne interesujących detali i zabarwione humorem opowieści o tym, jak żyli nasi przodkowie, jak przygotowywali codzienne posiłki, w tym wspaniały, razowy chleb. Mieliśmy okazję sami zagniatać chlebowe ciasto i w chlebowym starym piecu wypiekać własne podpłomyki, które potem zjadaliśmy ze świeżym masłem i pachnącym miodem i popijaliśmy aromatyczną zbożową kawą z mlekiem. Z kolei w pobliskiej, ogromnej stodole wysłuchaliśmy ciekawych opowiadań o tym, jak dawniej wyglądała uprawa zbóż. Mieliśmy okazję zobaczyć narzędzia minionych wieków a nawet spróbować obsługi niektórych z nich. Na koniec przy ciepłym piecu słuchaliśmy niezwykle zajmujących relacji z życia pszczół oraz ciekawych historii ilustrujących pracę pszczelarza.

Wracaliśmy do domu nasiąknięci atmosferą Chlebowej Chaty, pełni wrażeń przy wtórze śpiewu młodzieży z liceum. Z życzeniem „do zobaczenia za rok na nowej wyprawie” pożegnaliśmy uczestników wspólnej wycieczki