Na spotkanie z Biblią... do Pszczyny

Dla chrześcijan jest to najważniejsza księga, niezależnie od przyjętej doktryny, czy to katolickiej czy też protestanckiej. Pismo Święte towarzyszy naszemu życiu niezależnie od osobistego zaangażowania w strefę sacrum . Dzisiaj znajdziemy je niemalże w prawie każdym domu, kiedyś było jednak dostępne tylko dla nielicznych, jak i inne księgi.
Jak Biblia zmieniała się na przestrzeni wieków, zarówno jej język jak i wykonanie możemy jeszcze do soboty oglądać w Kościele Adwentystów Dnia Siódmego w Pszczynie.

Wystawę poświęconą Biblii zorganizował pastor Henryk Patriarcha, ich kolekcjoner. Na wystawie zgromadzono kilkadziesiąt egzemplarzy Pisma Świętego. Najstarszy liczy ponad 400 lat.
- Są tutaj zarówno oryginalne pisma, jak i repliki mające pokazać jak Biblia wyglądała dawniej - mówi Henryk Patriarcha.
Na szczególną uwagę zasługuje egzemplarz pochodzący z getta warszawskiego, na którym możemy zobaczyć ślady po kulach.

- Kiedy rozstrzeliwano pewnego Żyda kazano mu na piersi trzymać Pismo Święte.

Gdyby wszystkie kule trafiły w książkę, przeżyłby, bo nie została przebita na wylot, niestety kule z karabinu maszynowego trafiały w całe ciało - wyjaśnia pastor.


Uwagę przykuwa również ważąca 15 kg Biblia liturgiczna. Skąd takie różnice w wymiarach poszczególnych egzemplarzy, skoro treść niejako ta sama? - Wszystko zależy od materiały na jakim została napisana np. papier kredowy jest dużo grubszy i cięższy od normalnego - tłumaczy Patriarcha.
Różnice w poszczególnych pismach to nie tylko jednak gabaryty - Na przestrzeni wieków nasz język się zmieniał, również w piśmie. Niektóre zdania z kilkusetletnich egzemplarzy brzmią dziś nieco zabawnie, nawet niezrozumiale. Dlatego nawet w takiej książce jaka jest Pismo Święte ten język musiał ewoluować - wyjaśnia pastor.

Źródło: http://pszczyna.naszemiasto.pl/artykul/1130009,wystawa-biblii-w-pszczynie-w-kosciele-adwentystow,id,t.html

Nasi mieszkańcy te wystawę pojechali obejrzeć 21 października br. Z wielką uwagą wysłuchali pastora Henryka Patriarchy, który z ogromną pasją opowiadał o zgromadzonych przez siebie zbiorach Biblii, a także o historii najstarszych dokumentów piśmienniczych. Z wielkim zainteresowaniem spotkała się również możliwość dokonania wpisu do założonej specjalnie w tym celu księgi, metodą, którą posługiwali się zakonnicy w Średniowieczu.