Wykład zdrowotny - zioła

W niedzielne popołudnie 10 października 2021 roku jadalnia w „Samarytaninie” wypełniła się aromatem ziół i przypraw. Naszym gościem był Andrzej Wojtkowski prowadzący gospodarstwo ekologiczne, prosperujące od wielu lat i wielokrotnie nagradzane za produkty. 

 

Spotkanie rozpoczęła wicedyrektor Iwona Mikler. Zespół samarytański wykonał dwie pieśni nawiązujące tematyką do przyrody: „Gdy spoglądam na ten świat” oraz „To Ojca mego świat”. Mieszkańcy ośrodka recytowali wiersze i opowiadali historie z dzieciństwa o poznawaniu i zbieraniu ziół. Odbyła się również degustacja aromatycznych herbatek ze wspomnianego gospodarstwa ekologicznego.

Andrzej Wojtkowski przeprowadził godzinną prelekcję na temat niesamowitych właściwości roślin, które często uważamy tylko za ozdoby lub wręcz chwasty. Spotkanie było inspiracją do zmiany nawyków i podejścia do otaczającej nas roślinności. Świat przyrody ma nam do zaoferowania o wiele więcej niż przypuszczamy. Nasze zdrowie fizyczne, umysłowe i duchowe w dużej mierze zależą od tego jaką rolę w naszym życiu odgrywa kontakt z naturą. Andrzej przemawiał z pasją, widać było w tym miłość do roślin – Bożego stworzenia. Możliwość dzielenia się wiedzą, która ma praktyczne zastosowanie w przywracaniu równowagi organizmowi ludzkiemu sprawiała mu ogromną satysfakcję. 

Po prelekcji można było nabyć książkę „Śladami wielkiego lekarza” oraz duży wybór ziół, przypraw i herbatek. Nasz prelegent jeszcze przez kilka godzin prowadził indywidualne rozmowy z każdym kto pragnął dowiedzieć się więcej o ziołach i ich zastosowaniu. „Inspiracje ziołowe” okazały się naprawdę inspirujące i na pewno zaprosimy Andrzeja na kolejne spotkanie. 

Bogu niech będą dzięki za świat przyrody, który stworzył dla człowieka. I za ludzi, którzy potrafią zatrzymać nas w pędzie świata, abyśmy mogli spojrzeć na to co rośnie wokół nas a nawet pod naszymi stopami.