Pomóż ptakom przetrwać zimę...

Kącik przyrodnika.

W trosce o  „wielką orkiestrę symfoniczną”, która wiosną daje bezpłatnie przepiękne koncerty, na terenie naszego Ośrodka zawiesiliśmy 17 karmników. Jest to częścią terapii dla  mieszkańców, którzy dbają o to aby ich skrzydlaci przyjaciele przetrwali trudny okres zimowy. W dokarmianiu ptaków ma swój udział również kilku pracowników.

Słonecznik, orzechy, płatki owsiane, nasiona lnu, okruchy pieczywa , słonina to jadłospis, który przyciąga ptasich smakoszy z całej okolicy. Spośród odwiedzających nasze karmniki gatunków można wymienić bogatki, modraszki, czarnogłowy, dzwońce, wróble, kowaliki, czyże, gile, grubodzioby, kosy, sierpówki, sójki, dzięcioły, gawrony, bażanty.

Ptasimi przysmakami nie gardzą też wiewiórki. Z przyrodniczych ciekawostek można podać, że co roku na  strychu jednego z budynków swoje lęgi wyprowadza puszczyk. We wrześniu „gościnnie” na strychu przebywał nietoperz – mroczek posrebrzany (obrączkowany w Dreźnie).

Od dłuższego czasu, bez naszej zgody i wiedzy potężne „osiedle” zbudowały osy. Ze względu na swoją uciążliwość zostały eksmitowane.

W listopadzie uratowaliśmy młodego krogulca, który miał „bliskie spotkanie” z szybą.

Ten incydent zmobilizował nas do oklejenia dużych powierzchni szyb wizerunkami lecącego ptaka.  Do akcji naklejania stanęli z pełnym wyposażeniem  pracownicy administracji.

Mamy nadzieję, że „powietrzni piraci” nie będą się już rozbijać na naszych oknach.

R.Sadlik